Nawożenie roślin

Jeżeli zawsze czułeś, że chcesz spróbować swoich sił w ogrodnictwie, ale nigdy nie wiedziałeś jak się za to zabrać, to zapraszam do lektury. Opowiem dzisiaj o tym, czym jest nawożenie roślin.

Możliwe, że zastanawiałeś się, dlaczego rośliny na łące rosną i pięknie kwitną, chociaż nikt ich nie podlewa i nie dba o ich rozwój. Dzieje się tak, ponieważ w określonych warunkach przyrody rosną tylko takie rośliny, które są odpowiednio przystosowane do danych parametrów gleby, temperatury itp.

Dodatkowo, w trakcie porządkowania naszych upraw robimy takie czynności, jak usuwanie zgniłych części roślin, grabienie liści, co ingeruje w naturalny ekosystem. W momencie, kiedy decydujemy się urozmaicić nasz ogród, to sprawy mają się trochę inaczej. Do roślin, jakie chcemy zasadzić musimy dobrać odpowiednie parametry. Jednym z najważniejszych jest gleba. Tutaj z pomocą przychodzą nam nawozy dla roślin. Gleba jest dla nich niczym paliwo dla samochodu. Zawiera cenne mikroorganizmy, pierwiastki i bakterie, dzięki którym rośliny mogą się rozwijać.

W momencie, kiedy gleba nie jest w stanie sama uzupełnić pobranych przez rośliny cennych właściwości, z pomocą przychodzą nawozy ogrodnicze. Zanim wybierzesz nawóz, koniecznie sprawdź, jakich składników pokarmowych potrzebują nasze rośliny. Nieodpowiednio dobrany nawóz może bardzo poważnie uszkodzić nasze sadzonki.
Nawozy możemy podzielić na sztuczne i naturalne. Te pierwsze zostały wytworzone w sposób nienaturalny, jednak spokojnie możemy ich używać do uzupełnienia niedoborów makroelementów jak np. azot, fosfor, potas oraz mikroelementów jak np. miedź, żelazo, cynk. Naturalne nawozy możemy podzielić na jednoskładnikowe oraz wieloskładnikowe. W zależności od potrzeb używamy odpowiedniej mieszanki.

Nawozy możemy spotkać w trzech formach: płynnej, sypkiej oraz granulowanej. Sypkie nawozy ze względu na ich rozpylanie na wietrze są najrzadziej wybieraną formą. Płynnymi nawozami podlewamy glebę rośliny, natomiast granulki mieszamy z glebą pod rośliną i podlewamy wodą. Granulat się rozpuszcza i uwalnia wartościowe substancje. Ciekawą opcją są nawozy długouwalniające. Granulki pokryte są specjalną powłoką, dzięki której stopniowo uwalniają składniki pokarmowe. Zanim zdecydujemy się na zakup określonego nawozu warto zbadać skład chemiczny naszej gleby. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasze rośliny będą miały dobre warunki do rozwoju.

Mam nadzieję, że teraz temat nawożenia gleby dla roślin stał się dla ciebie jaśniejszy i już wiesz, jak zapewnić roślinom dobrą bazę, aby mogły pięknie kwitnąć.